Пире од карфиол со пармезан и масло од тартуфи

Пире од карфиол со пармезан и масло од
тартуфи

Потребни состојки

  • 450 грама карфиол, исечен на мали цветчиња или ориз
  • ½ лажичка сол, поделена
  • 2 лажици путер
  • 1 чаша пармезан, рендан
  • ¼ лажичка свежо мелен црн пипер
  • ½ лажичка масло од тартуфи
  • 1 лажица листови од магдонос, спакувани полни
  • По личен избор: дополнително рендан пармезан и магдонос за украс

Порции: 6
Пирето од карфиол е замена за пирето од компири специфично за луѓето кои се на кетогени диети. Понекогаш, пасираниот карфиол може да стане малку досаден. Овој рецепт го претвора домашното пире од карфиол во гурманско гарнирче. Карфиолот се вари на пареа, а потоа се пасира со путер, сол и бибер. Една рака полна пармезан се додава за интерес и вкус на јаткасти плодови, но круната на садот е маслото од Туф што содржи црн тартуф.

Маслото од црн тартуф обезбедува длабок, земјен вкус и сложена арома. Туф масло е наменето да се додаде на крајот од готвењето бидејќи топлината ќе го оштети деликатниот вкус. Маслото е прилично јако, затоа не го претерувајте зошто со неколку капки дава голем вкус на вашето јадење.

Секоја порција содржи 111,83 калории, 8,09 g масти, 2,77 g нето јаглехидрати и 6,14 g протеини.

Подготовка

Во долниот дел за пареа наливаме вода за вода да зоврие. Во горниот дел нанесувате карфиол, отпосле посолете ¼ лажичка сол, а остатокот од солта чувајте го за подоцна. Оставетеја пареата на карфиол се додека не омекне, најиеделно би било околу 7-10 минути или 10-13 минути ако користите мали цветчиња.

Следно карфиолот на пареа префрлете го во процесор за храна. Додадете ја преостанатата ¼ лажичка сол, путерот, пармезанот и црн пипер. Процесирајте се додека не се изедначи.

Додадете масло од тартуфи и магдонос во процесорот за храна. Пулсирајте неколку пати за да се исецка и да се измешаат листовите на магдонос исто така да се изедначи вкусот и аромата од маслото од тартуфи.

Вкусете и прилагодете ги зачините доколку е потребно.

Префрлете се во сад за сервирање. Украсете со дополнително пармезан и магдонос, по желба.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *